MKP1837410011W
Mfr.Part #
MKP1837410011W
Description
CAP FILM 0.1UF 1% 160VDC RADIAL
Max Operating Temperature :
100°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Width :
7.493mm
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated AC :
100V
Lead Diameter :
500 µm
Length :
8.9916mm
Voltage - Rated DC :
160V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±1%
Applications :
High Frequency, Switching
Voltage :
100V
Dielectric :
PP
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
MKP1837410011W
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1837410011W from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~100°C, Voltage:100V, MKP1837410011W pinout, MKP1837410011W datasheet PDF, MKP1837410011W amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1837410011W ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410011W Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.