MKP1837410011R
Mfr.Part #
MKP1837410011R
Description
CAP FILM 0.1UF 1% 160VDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
8.9916mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
160V
Capacitance :
0.1μF
Tolerance :
±1%
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Voltage - Rated AC :
100V
Width :
7.493mm
Max Operating Temperature :
100°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Datasheets
MKP1837410011R
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410011R Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.197 5.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.