MKP1837410011D
Mfr.Part #
MKP1837410011D
Description
CAP FILM 0.1UF 1% 160VDC RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
160V
Length :
8.9916mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
500 µm
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Max Operating Temperature :
100°C
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated AC :
100V
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radial
Dielectric :
PP
Width :
7.493mm
Lead Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
MKP1837410011D
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410011D Overview
Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.