MKP1837410011
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1837410011
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 1% 160VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Lead Diameter :
500 µm
Max Operating Temperature :
100°C
Dielectric :
PP
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Applications :
High Frequency, Switching
Voltage - Rated DC :
160V
Capacitance :
0.1μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
8.9916mm
Size / Dimension :
0.354Lx0.295W 9.00mmx7.50mm
Tolerance :
±1%
Width :
7.493mm
Voltage :
100V
Series :
MKP1837
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated AC :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MKP1837410011
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1837410011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Voltage:100V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~100°C, MKP1837410011 pinout, MKP1837410011 datasheet PDF, MKP1837410011 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1837410011 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MKP1837 0.1μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837410011W Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.