MKP1837368161W
Mfr.Part #
MKP1837368161W
Description
CAP FILM 0.068UF 1% 160VDC RAD
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Diameter :
500 µm
Packaging :
Bulk
Packing Method :
TR, 14 INCH
Lead Pitch :
5mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.068μF
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±1%
Published :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 100, STANDARD: IEC60384-16
Voltage - Rated DC :
160V
Depth :
7.5mm
HTS Code :
Dielectric :
PP
Size Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Applications :
High Frequency, Switching
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.295Lx0.295W 7.50mmx7.50mm
Voltage - Rated AC :
100V
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
MKP1837368161W
MKP1837 0.068μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837368161W Overview
Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.