MKP1837368161G
Mfr.Part #
MKP1837368161G
Description
CAP FILM 0.068UF 1% 160VDC RAD
Capacitance :
0.068μF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size Code :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packing Method :
Ammo Pack
Dielectric :
PP
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated AC :
100V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Pins :
2
Tolerance :
±1%
Height :
7.5mm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 100, STANDARD: IEC60384-16
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Diameter :
500 µm
Size / Dimension :
0.295Lx0.295W 7.50mmx7.50mm
Depth :
7.5mm
Voltage - Rated DC :
160V
Lead Pitch :
5mm