MKP1837368161
Mfr.Part #
MKP1837368161
Description
CAP FILM 0.068UF 1% 160VDC RAD
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
160V
Voltage - Rated AC :
100V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
0.068μF
Size / Dimension :
0.295Lx0.295W 7.50mmx7.50mm
Lead Pitch :
5mm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
PP
Applications :
High Frequency, Switching
Max Operating Temperature :
100°C
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Width :
7.493mm
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Diameter :
500 µm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Depth :
7.5mm
Datasheets
MKP1837368161
MKP1837 0.068μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837368161 Overview
Its lead spacing is 0.197 5.00mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.