MKP1837347161D
Mfr.Part #
MKP1837347161D
Description
CAP FILM 0.047UF 1% 160VDC RAD
Voltage - Rated DC :
160V
Capacitance :
0.047µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Lead Pitch :
5mm
Radial
Width :
7.493mm
Through Hole
Max Operating Temperature :
100°C
Length :
7.493mm
Termination :
PC Pins
Dielectric :
PP
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.295Lx0.295W 7.50mmx7.50mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
100V
Datasheets
MKP1837347161D
MKP1837 0.047μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837347161D Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.197 5.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.