MKP1837347161
Mfr.Part #
MKP1837347161
Description
CAP FILM 0.047UF 1% 160VDC RAD
Voltage - Rated DC :
160V
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Length :
7.493mm
Capacitance :
0.047µF
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Diameter :
500 µm
Size / Dimension :
0.295Lx0.295W 7.50mmx7.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated AC :
100V
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Depth :
7.5mm
Dielectric :
PP
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Width :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
MKP1837347161
MKP1837 0.047μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837347161 Overview
Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.