MKP1837333015D
Mfr.Part #
MKP1837333015D
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 160VDC RAD
Film Capacitors
Length :
7.493mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
Size / Dimension :
0.295Lx0.295W 7.50mmx7.50mm
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated DC :
160V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
0.033µF
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Voltage - Rated AC :
100V
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Width :
7.493mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
MKP1837333015D
MKP1837 0.033μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837333015D Overview
Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.