MKP1837333015
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1837333015
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 160VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.295Lx0.295W 7.50mmx7.50mm
Width :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
100V
Published :
Dielectric :
PP
Lead Pitch :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
160V
Package / Case :
Radial
Length :
7.493mm
Mount :
Through Hole
Capacitance :
0.033µF
Tolerance :
±10%
Series :
MKP1837
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
High Frequency, Switching
Datasheets
MKP1837333015
MKP1837 0.033μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837333015 Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.