MKP1837333014
Mfr.Part #
MKP1837333014
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 160VDC RAD
Film Capacitors
Lead Diameter :
500 µm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
160V
Size / Dimension :
0.295Lx0.295W 7.50mmx7.50mm
Dielectric :
PP
Lead Pitch :
5mm
Length :
7.493mm
Width :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
100V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Max Operating Temperature :
100°C
Capacitance :
0.033µF
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Datasheets
MKP1837333014
MKP1837 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837333014 Overview
Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.