MKP1837333013W
Mfr.Part #
MKP1837333013W
Description
CAP FILM 0.033UF 2.5% 160VDC RAD
Voltage - Rated AC :
100V
Size / Dimension :
0.295Lx0.295W 7.50mmx7.50mm
Max Operating Temperature :
100°C
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
7.493mm
Length :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
1 (Unlimited)
Dielectric :
PP
Capacitance :
0.033µF
Tolerance :
±2.5%
Voltage - Rated DC :
160V
Datasheets
MKP1837333013W
MKP1837 0.033μF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837333013W Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.In addition to operating at -55°C~100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.