MKP1837333013D
Mfr.Part #
MKP1837333013D
Description
CAP FILM 0.033UF 2.5% 160VDC RAD
Capacitance :
0.033µF
Published :
Size / Dimension :
0.295Lx0.295W 7.50mmx7.50mm
Tolerance :
±2.5%
Voltage - Rated AC :
100V
Width :
7.493mm
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
160V
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Length :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
MKP1837333013D
MKP1837 0.033μF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837333013D Overview
Electrical devices have 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.