MKP1837333011W
Mfr.Part #
MKP1837333011W
Description
CAP FILM 0.033UF 1% 160VDC RAD
Voltage - Rated AC :
100V
Voltage - Rated DC :
160V
Tolerance :
±1%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Width :
7.493mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Length :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.033µF
Max Operating Temperature :
100°C
Size / Dimension :
0.295Lx0.295W 7.50mmx7.50mm
Datasheets
MKP1837333011W
MKP1837 0.033μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837333011W Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.197 5.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.