MKP1837333011D
Mfr.Part #
MKP1837333011D
Description
CAP FILM 0.033UF 1% 160VDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated AC :
100V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
160V
Size / Dimension :
0.295Lx0.295W 7.50mmx7.50mm
Width :
7.493mm
Max Operating Temperature :
100°C
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Length :
7.493mm
Capacitance :
0.033µF
Datasheets
MKP1837333011D
MKP1837 0.033μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837333011D Overview
0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.