MKP1837333011
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1837333011
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.033UF 1% 160VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
100V
Dielectric :
PP
Package / Case :
Radial
Length :
7.493mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Series :
MKP1837
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
160V
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
100°C
Size / Dimension :
0.295Lx0.295W 7.50mmx7.50mm
Voltage - Rated DC :
160V
Voltage :
100V
Lead Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
0.033µF
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
High Frequency, Switching
Width :
7.493mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
500 µm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Published :
Datasheets
MKP1837333011
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1837333011 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Voltage:100V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~100°C, MKP1837333011 pinout, MKP1837333011 datasheet PDF, MKP1837333011 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1837333011 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MKP1837 0.033μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837333011 Overview
0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.