MKP1837322161W
Mfr.Part #
MKP1837322161W
Description
CAP FILM 0.022UF 1% 160VDC RAD
Film Capacitors
Lead Diameter :
500 µm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
5mm
Width :
5.5118mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
100V
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
0.022µF
Termination :
PC Pins
Length :
7.493mm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
160V
Max Operating Temperature :
100°C
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
5.5mm
Datasheets
MKP1837322161W
MKP1837 0.022μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837322161W Overview
Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.