MKP1837322161G
Mfr.Part #
MKP1837322161G
Description
CAP FILM 0.022UF 1% 160VDC RAD
Stock
640
In Stock :
640
Film Capacitors
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
160V
Lead Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 100, STANDARD: IEC60384-16
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Capacitance :
0.022µF
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Published :
2009
Voltage - Rated AC :
100V
Series :
MKP1837
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
500 µm
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
High Frequency, Switching
Height :
7.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Radial
Depth :
5.5mm
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
MKP1837322161G
Vishay MKP1837322161G
MKP1837 0.022μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837322161G Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.197 5.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.