MKP1837322161D
Mfr.Part #
MKP1837322161D
Description
CAP FILM 0.022UF 1% 160VDC RAD
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
16 Weeks
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated AC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
160V
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
0.022µF
Max Operating Temperature :
100°C
Length :
7.493mm
Width :
5.5118mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
5.5mm
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
MKP1837322161D
MKP1837 0.022μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837322161D Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.