MKP1837322161
Mfr.Part #
MKP1837322161
Description
CAP FILM 0.022UF 1% 160VDC RAD
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Voltage - Rated :
160V
Series :
MKP1837
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated DC :
160V
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Lead Diameter :
500 µm
Contact Plating :
Tin
16 Weeks
Width :
5.5118mm
Length :
7.5mm
Depth :
5.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
0.022µF
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
100V
Height :
7mm
Datasheets
MKP1837322161
MKP1837 0.022μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837322161 Overview
Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.