MKP1837315161G
Mfr.Part #
MKP1837315161G
Description
CAP FILM 0.015UF 1% 160VDC RAD
Stock
456
In Stock :
456
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated DC :
160V
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Lead Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
PC Pins
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 100, STANDARD: IEC60384-16
PP
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.015µF
Height :
7.5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Depth :
5.5mm
Tolerance :
±1%