MKP1837315161D
Mfr.Part #
MKP1837315161D
Description
CAP FILM 0.015UF 1% 160VDC RAD
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Voltage - Rated DC :
160V
Width :
5.5118mm
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Termination :
PC Pins
Max Operating Temperature :
100°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
100V
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±1%
High Frequency, Switching
Length :
7.493mm
Capacitance :
0.015µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
MKP1837315161D
MKP1837 0.015μF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837315161D Overview
Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.