MKP1837310165W
Mfr.Part #
MKP1837310165W
Description
CAP FILM 10000PF 10% 160VDC RAD
Voltage - Rated DC :
160V
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated AC :
100V
Series :
MKP1837
Max Operating Temperature :
100°C
Width :
5.5118mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
10000pF
Published :
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
7.493mm
Datasheets
MKP1837310165W
MKP1837 10000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837310165W Overview
Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~100°C temperature capability can be operated.