MKP1837310165G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1837310165G
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 10% 160VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Length :
7.493mm
Published :
Capacitance :
10000pF
Applications :
High Frequency, Switching
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated AC :
100V
Dielectric :
PP
Voltage - Rated DC :
160V
Max Operating Temperature :
100°C
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
5.5118mm
Series :
MKP1837
Datasheets
MKP1837310165G
MKP1837 10000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837310165G Overview
Its lead spacing is 0.197 5.00mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.