MKP1837310165
Mfr.Part #
MKP1837310165
Description
CAP FILM 10000PF 10% 160VDC RAD
Lead Pitch :
5mm
Width :
5.5118mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
160V
Radiation Hardening :
No
Length :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
100V
ROHS3 Compliant
Depth :
5.5mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Lead Diameter :
500 µm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Capacitance :
10000pF
Datasheets
MKP1837310165
MKP1837 10000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837310165 Overview
Its lead spacing is 0.197 5.00mm.Temperatures of -55°C~100°C allow the device to operate.