MKP1837310164D
Mfr.Part #
MKP1837310164D
Description
CAP FILM 10000PF 5% 160VDC RAD
Capacitance :
10000pF
Lead Pitch :
5.0038mm
Length :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Voltage - Rated AC :
100V
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated DC :
160V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Width :
5.5118mm
Datasheets
MKP1837310164D
MKP1837 10000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837310164D Overview
0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.