MKP1837310163W
Mfr.Part #
MKP1837310163W
Description
CAP FILM 10000PF 2.5% 160VDC RAD
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
100V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
7.493mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
10000pF
Mount :
Through Hole
Depth :
5.5mm
Width :
5.5118mm
Tolerance :
±2.5%
Dielectric :
PP
Lead Diameter :
500 µm
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated DC :
160V
Published :
Datasheets
MKP1837310163W
MKP1837 10000pF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837310163W Overview
Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.