MKP1837310163G
Mfr.Part #
MKP1837310163G
Description
CAP FILM 10000PF 2.5% 160VDC RAD
Lead Pitch :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
5.5118mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Voltage - Rated DC :
160V
Length :
7.493mm
Capacitance :
10000pF
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Voltage - Rated AC :
100V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Max Operating Temperature :
100°C
Tolerance :
±2.5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
MKP1837310163G
MKP1837 10000pF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837310163G Overview
This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.