MKP1837310161W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1837310161W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 1% 160VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Voltage - Rated DC :
160V
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
10000pF
Voltage - Rated AC :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
100°C
Applications :
High Frequency, Switching
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature :
-55°C~100°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
PP
Series :
MKP1837
Width :
5.5118mm
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
Mounting Type :
Through Hole
Length :
7.493mm
Datasheets
MKP1837310161W
MKP1837 10000pF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837310161W Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.