MKP1837310161G
Mfr.Part #
MKP1837310161G
Description
CAP FILM 10000PF 1% 160VDC RAD
High Frequency, Switching
Height :
7.5mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Series :
MKP1837
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Published :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
100V
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Lead Pitch :
5mm
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
PP
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
160V
Lead Diameter :
500 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 100, STANDARD: IEC60384-16
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±1%
Capacitance :
10000pF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Polypropylene (PP), Metallized
Depth :
5.5mm
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Datasheets
MKP1837310161G
MKP1837 10000pF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837310161G Overview
This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.