MKP1837310161
Mfr.Part #
MKP1837310161
Description
CAP FILM 10000PF 1% 160VDC RAD
Size / Dimension :
0.295Lx0.217W 7.50mmx5.50mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
High Frequency, Switching
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
100V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 100, STANDARD: IEC60384-16
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
10000pF
JESD-609 Code :
e3
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Ammo Pack
Depth :
5.5mm
Height :
7.5mm
Voltage - Rated DC :
160V
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
2
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Dielectric :
PP
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Diameter :
500 µm
Datasheets
MKP1837310161
MKP1837 10000pF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 160V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1837310161G Overview
This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.