MKL05Z32VLC4
Mfr.Part #
MKL05Z32VLC4
Package / Case
32-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32LQFP
Microcontrollers
Terminal Position :
QUAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Series :
Kinetis KL0
Data Converter :
A/D 14x12b; D/A 1x12b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Number of I/O :
28
Speed :
48MHz
Factory Lead Time :
13 Weeks
Bit Size :
32
Power Supplies :
1.8/3.3V
Additional Feature :
12-BIT ADC AND 12-BIT DAC AVAILABLE
DAC Channels :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
S-PQFP-G32
Height Seated (Max) :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
CPU Family :
CORTEX-M0
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Has ADC :
Core Size :
32-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Published :
Terminal Pitch :
0.8mm
Package / Case :
32-LQFP
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
3.3V
Width :
7mm
Oscillator Type :
Internal
RAM Size :
4K x 8
Supply Current-Max :
6.8mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
ROM (words) :
Number of Terminations :
32
Packaging :
Tray
Program Memory Type :
Flash
Qualification Status :
Not Qualified
DMA Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Clock Frequency :
32MHz
Base Part Number :
MKL05Z32
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
ECCN Code :
3A991.A.2
Terminal Form :
Gull wing
Length :
7mm