MKL05Z32VFK4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKL05Z32VFK4
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 24QFN
Stock
45
In Stock :
45
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Power Supplies :
1.8/3.3V
Terminal Form :
NO LEAD
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Current-Max :
6.8mA
Qualification Status :
Not Qualified
Speed :
48MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
DMA Channels :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
24-VFQFN Exposed Pad
Has ADC :
yes
Number of Terminations :
24
Clock Frequency :
32MHz
Width :
4mm
PWM Channels :
Oscillator Type :
Internal
ECCN Code :
3A991.A.2
Length :
4mm
JESD-30 Code :
S-XQCC-N24
Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Base Part Number :
MKL05Z32
Published :
2002
Height Seated (Max) :
1mm