MKL05Z32VFK4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKL05Z32VFK4
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 24QFN
Stock
45
In Stock :
45
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Length :
4mm
Bit Size :
32
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RAM Size :
4K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
CPU Family :
CORTEX-M0
Program Memory Type :
Flash
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
HTS Code :
Has ADC :
yes
ECCN Code :
3A991.A.2
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Terminal Pitch :
0.5mm
Surface Mount :
yes
PWM Channels :
Supply Voltage :
3.3V
Oscillator Type :
Internal
Series :
Kinetis KL0
Terminal Form :
NO LEAD
Base Part Number :
MKL05Z32
Published :
2002
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
48MHz
Data Converter :
A/D 12x12b; D/A 1x12b
Power Supplies :
1.8/3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Clock Frequency :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Current-Max :
6.8mA
Package / Case :
24-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Width :
4mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Qualification Status :
Not Qualified
ROM (words) :
32768
Height Seated (Max) :
1mm