MKJ5C7W15-37BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ5C7W15-37BC
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
RoHS :
N
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Product Status :
Active
Features :
Ingress Protection :
Base Product Number :
MKJ5C
Published :
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
Termination :
Solder
Backshell Material, Plating :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Series :
MKJ5
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
19 Weeks
Orientation :
C
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
37
Contact Finish Thickness - Mating :
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Package :
Bulk
Subcategory :
Circular Connectors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
MKJ5C7W15-37BC
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 37 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium C Threaded