MKJ5C7F11-19CC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ5C7F11-19CC
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Base Product Number :
MKJ5C
Color :
Silver
Termination :
Solder
Product Status :
Active
Primary Material :
Metal
Features :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating :
500VAC
Series :
MKJ5
Current Rating (Amps) :
5A
Shielding :
Shielded
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Factory Lead Time :
19 Weeks
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Fastening Type :
Threaded
Cable Opening :
Published :
Orientation :
C
RoHS :
Details
Backshell Material, Plating :
Contact Finish Thickness - Mating :
Package :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
Subcategory :
Circular Connectors
Brand :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Datasheets
MKJ5C7F11-19CC
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Electroless Nickel C Threaded