MKJ5C7F10-13CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ5C7F10-13CA
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder
Fastening Type :
Threaded
Product Status :
Active
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size, MIL :
Features :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Orientation :
A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
MKJ5
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
13
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Finish - Mating :
Gold
Subcategory :
Circular Connectors
Published :
Primary Material :
Metal
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Material, Plating :
Ingress Protection :
RoHS :
Details
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
5A
Base Product Number :
MKJ5C
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Brand :
Voltage Rating :
500VAC
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Cable Opening :
Datasheets
MKJ5C7F10-13CA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 13 Positions Solder Gold Electroless Nickel A Threaded