MKJ5B2W11-19PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ5B2W11-19PD
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
19
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Voltage Rating :
500VAC
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Termination :
Crimp
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size, MIL :
Series :
MKJ5
Primary Material :
Metal
Orientation :
D
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Shell Size - Insert :
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
RoHS :
N
Current Rating (Amps) :
5A
Material Flammability Rating :
Features :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Type :
Panel Mount
Base Product Number :
MKJ5B
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Fastening Type :
Threaded
Cable Opening :
Contact Finish Thickness - Mating :
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Brand :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
19 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Backshell Material, Plating :
Datasheets
MKJ5B2W11-19PD
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium D Threaded