MKJ5A7F11-19SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ5A7F11-19SA
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Brand :
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
MKJ5
RoHS :
Details
Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Subcategory :
Circular Connectors
Material Flammability Rating :
Backshell Material, Plating :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Package :
Bulk
Shielding :
Shielded
Base Product Number :
MKJ5A
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Voltage Rating :
500VAC
Cable Opening :
Number of Positions :
19
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
A
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Termination :
Crimp
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Datasheets
MKJ5A7F11-19SA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel A Threaded