MKJ5A6W11-19SD
Mfr.Part #
MKJ5A6W11-19SD
Description
CIRCULAR
Metal
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS :
N
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Backshell Material, Plating :
Brand :
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Voltage Rating :
500VAC
Number of Positions :
19
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Published :
Cable Opening :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
D
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
Datasheets
MKJ5A6W11-19SD
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium D Threaded