MKJ5A6W11-19SC
Mfr.Part #
MKJ5A6W11-19SC
Description
CIRCULAR
Number of Positions :
19
Product Status :
Active
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Cable Opening :
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS :
N
Backshell Material, Plating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
19 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Threaded
Material Flammability Rating :
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Voltage Rating :
500VAC
Orientation :
C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
MKJ5A6W11-19SC
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium C Threaded