MKJ5A6W11-19SA
Mfr.Part #
MKJ5A6W11-19SA
Description
CIRCULAR
Brand :
Material Flammability Rating :
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
5A
Orientation :
A
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Number of Positions :
19
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Voltage Rating :
500VAC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS :
N
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Metal
Backshell Material, Plating :
Termination :
Crimp
Cable Opening :
Datasheets
MKJ5A6W11-19SA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium A Threaded