MKJ5A6F9-10SB
Mfr.Part #
MKJ5A6F9-10SB
Description
CIRCULAR
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
500VAC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
10
Brand :
Orientation :
B
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Shell Size - Insert :
9-10
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Color :
Silver
RoHS :
Details
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Package :
Bulk
Cable Opening :
Material Flammability Rating :
Datasheets
MKJ5A6F9-10SB
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel B Threaded