MKJ5A6F9-10SA
Mfr.Part #
MKJ5A6F9-10SA
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2011
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Base Product Number :
MKJ5A
Shell Size :
9
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Product :
Plugs
Shell Size - Insert :
9-10
RoHS :
Details
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination Style :
Aluminum Alloy
Ratings :
Crimp
Voltage - Rated :
500VAC
Shell Size, MIL :
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Max Operating Temperature :
150 °C
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
Free Hanging
Current Rating :
5A
Primary Material :
Metal
Shell Style :
In-Line
Orientation :
A
Voltage Rating :
500VAC
Number of Positions :
10
Brand :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Gender :
Socket (Female)
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Datasheets
MKJ5A6F9-10SA
ITT Cannon MKJ5A6F9-10SA
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded