MKJ5A6F9-10PB
Mfr.Part #
MKJ5A6F9-10PB
Description
CIRCULAR
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Features :
Backshell Material, Plating :
Orientation :
B
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
500VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
RoHS :
Details
Brand :
Cable Opening :
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
10
Threaded
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Base Product Number :
MKJ5A
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
9-10
Datasheets
MKJ5A6F9-10PB
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel B Threaded