MKJ5A6F9-10PA
Mfr.Part #
MKJ5A6F9-10PA
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Published :
2011
Metal
Mount :
Free Hanging
Current Rating (Amps) :
5A
Brand :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Contact Plating :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
150 °C
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Finish :
Electroless Nickel
Min Operating Temperature :
-55 °C
Current Rating :
5A
RoHS :
Details
Shell Size - Insert :
9-10
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
500VAC
Voltage Rating :
500VAC
Orientation :
A
Datasheets
MKJ5A6F9-10PA
ITT Cannon MKJ5A6F9-10PA
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded