MKJ5A6F11-19SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ5A6F11-19SA
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Bulk
Max Operating Temperature :
150 °C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Color :
Voltage - Rated :
500VAC
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Voltage Rating :
500VAC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
5A
Series :
MKJ5
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Features :
Shielded
Base Product Number :
MKJ5A
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
19 Weeks
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55 °C
Fastening Type :
Threaded
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS :
Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
19
Primary Material :
Metal
Orientation :
A
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Feature :
Published :
Datasheets
MKJ5A6F11-19SA
ITT Cannon MKJ5A6F11-19SA
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded