MKJ5A6F10-13PA
Mfr.Part #
MKJ5A6F10-13PA
Description
CONN PLUG MALE 13POS GOLD CRIMP
Voltage Rating :
500VAC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
19 Weeks
Mount :
Free Hanging
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Metal
Contact Plating :
Shell Size - Insert :
Voltage - Rated :
500VAC
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Positions :
13
Shell Size, MIL :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current Rating :
5A
Packaging :
Bulk
Orientation :
A
Max Operating Temperature :
150 °C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
MKJ5A6F10-13PA
ITT Cannon MKJ5A6F10-13PA
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded