MKJ5A1W11-19SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ5A1W11-19SB
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
500VAC
Material Flammability Rating :
Brand :
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Features :
Contact Finish Thickness - Mating :
Base Product Number :
MKJ5A
Orientation :
B
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Number of Positions :
19
Primary Material :
Metal
Fastening Type :
Threaded
Product Status :
Active
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Cable Opening :
Mounting Feature :
RoHS :
N
Series :
MKJ5
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A
Backshell Material, Plating :
Package :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
Subcategory :
Circular Connectors
Datasheets
MKJ5A1W11-19SB
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium B Threaded